Wydziedziczenie, testament, zachowek – czyli wszystko co musisz wiedzieć o spadku i w kontekście spadku

Sprawy spadkowe mogą ciągnąć się wiele lat, często także są trudne dla spadkobierców. Dodatkowo tyle słyszy się o dziedziczeniu długów, że sama decyzja o przyjęciu spadku już nastręcza wielu problemów. Do tego dochodzą jeszcze zachowki, ewentualne wydziedziczenia. Zatem postanowiliśmy to wszystko poukładać i z naszego wpisu dowiecie się wszystkiego, co powinniście wiedzieć o spadku i w kontekście spadku.

Czy spadek się przedawnia?

Warto wiedzieć, że prawo do spadku się nie przedawnia, co oznacza, że nawet jeżeli po wielu latach dowiecie się, że przysługuje Wam spadek to i tak Wam się należy. Oczywiście po wielu latach może się okazać, że trudne będzie stwierdzenie, co rzeczywiście jest składową spadku. Pomyślcie, jeżeli dziedziczycie dom, to po wielu latach nie wiadomo czy w domu nie znajdowały się dodatkowo liczne kosztowności, które należałby się Wam. Po latach wartość spadku może też zmaleć. Dodatkowo pojawia się problem, jeżeli nie jesteście jedynymi spadkobiercami, bo wtedy konieczny jest dział spadku.

Dział spadku, czyli kolokwialnie podział spadku

Spadki i sądzenie się w sądzie – niestety te słowa często się łączą. Szczególnie jeżeli jest wielu spadkobierców, a co gorsza nie utrzymują oni ze sobą dobrych relacji. Jeżeli jest kilku spadkobierców, to konieczne jest przeprowadzenie działu spadku, co oznacza, że musi dojść do podziału spadku. Jeżeli przedmiotem spadku jest nieruchomość, to można wezwać rzeczoznawcę, który ustali wartość rynkową nieruchomości. Następnie spadkobiercy mogą sprzedać i podzielić się pieniędzmi w przysługującym stosunku. Oczywiście powinno się to odbyć u notariusza. Istnieje też możliwość, że jeden spadkobierca zamieszka w niej i w określony czasie spłaci pozostałych dziedziczących. Niestety rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, że wszystko udaje się ustalić. Bardzo często dochodzi do konfliktów na tym tle i sprawa kończy się w sądzie. A sprawy w sądzie nie są łatwe, a wręcz przeciwnie, bo niestety często trwają przez lata, gdyż sąd musi ustalić nie tylko wartość nieruchomości, ale i rzeczy, które także są elementami dziedziczenia ustawowego. Bywa też, że żaden dziedziczący nie chce sprzedać nieruchomości bądź jedna osoba chce ją zatrzymać, ale nie dysponuje takimi funduszami, by spłacić pozostałych. Niemniej zawsze warto dokonać w miarę szybko działu spadku, bo po kolejnych latach będzie to jeszcze trudniejsze.

Co z zachowkiem?

Bywają sytuacje, że najbliższa rodzina z rożnych przyczyn nie zostaje uwzględniona w spadku. Jednak w takiej sytuacji należy się zachowek, który można uznać za substytut spadku. Co do zasady ma on pełnić role ochronną rodziny, której ustawowo należałby się spadek, jednak została pominięta. Oczywiście kwota zachowku zależy od wartości samego majątku. Zasadniczo wynosi ona połowę wartości udziału jaki należałby Ci się w przypadku dziedziczenia ustawowego. Jeżeli zachowek dotyczy osoby małoletniej bądź takiej, która jest niezdolna do pracy, to wtedy jego wartość rośnie i wynosi 2/3 wartości udziału. Trzeba jeszcze wiedzieć, kto zobligowany jest do wypłaty zachowka. Otóż trzeba zanzaczyć, że w pierwszej kolejności zobowiązani są do tego spadkobiercy testamentowi. W razie wątpliwości można udać się do adwokata do spadków, dziedziczenia, działu spadku czy zachowku przyda się pomoc specjalisty.

Wydziedziczenie – kiedy może mieć miejsce?

W prawie istnieje jeszcze coś takiego jak wydziedziczenie. Oznacza to, że nawet będąc najbliższym krewnym można nie dostać żadnej części spadku, ani też zachowku. Oczywiście nie dzieje się to bez przyczyny, lecz w sytuacji, gdy osoba nie jest godna spadku czy zachowku. Ma to miejsce jeżeli umyślnie popełniła przestępstwo przeciwko zdrowiu czy życiu spadkodawcy bądź jednej z najbliższych mu osób. Dzieje się to także, gdy umyślnie nie dopełnia swoich rodzinnych obowiązków bądź, gdy żyje niezgodnie z obowiązującymi zasadami społecznymi.

Spadki, zachowki, dziedziczenie – wszystko to jest dosyć skomplikowane. Jednak w razie wątpliwości można skorzystać z pomocy adwokata. Warto także podzielić należyty spadek bez udziału sądu, gdyż sprawy w sądzie są trudne i trwają nawet przez lata.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij