Rzutki do darta - jaki model wybrać Poznaj najpopularniejsze rodzaje!

Rzutki do darta – jaki model wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje!

Rzutki, lotki, dartsy – nazw na ten niezbędny do gry element możemy wymienić co najmniej kilka. Dziś jednak skupimy się nie na kwestiach językowych, a na samych rzutkach. Jaki rodzaj wybrać? Który model będzie dla nas tym najlepszym? No i przede wszystkim – jaka waga!?

Niestety na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To Ty musisz zdecydować – i choć nie brzmi to jak najlepsza rada – taką właśnie jest. Na szczęście istnieje kilka ogólnych wskazówek, po przeczytaniu których wybór ten stanie się dużo łatwiejszy, a przede wszystkim trafny.

Steel i Soft

W pierwszej kolejności skupmy się na samych rodzajach i przeznaczeniu. Do tarczy elektronicznej, plastikowej używamy rzutek z miękkimi grotami (Softtip), do tarczy sizalowej, tradycyjnej używamy rzutek z ostrymi grotami (Steeltip). Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie grać lotkami z ostrym grotem na tarczach elektronicznych. Można natomiast oddać rzut lotką z plastikowym grotem do tarczy sizalowej, jednak zdecydowanie polecamy wyposażyć się w lotki dedykowane do darta tradycyjnego.

Oprócz rodzaju grotu, rzutki Steeltip i Softtip różnią się także wagą – z uwagi na konstrukcję tarcz do darta lotki Softtip są znacznie lżejsze, dzięki czemu nie uszkodzą elektroniki w tarczy. W przypadku tarcz sizalowych limit wagi jest dużo wyższy, choć w praktyce rzadko spotyka się zawodników używających lotek cięższych niż 30g.

Wolfram czy mosiądz?

Jeśli wiemy już do jakiej tarczy będziemy rzucać, czas zdecydować się na materiał, z którego wykonane będą nasze rzutki. Bez względu na ich przeznaczenie, wyróżniamy dwa materiały, z których mogą być zbudowane: mosiądz oraz wolfram.

Ceny podstawowych, mosiężnych rzutek do darta zaczynają się już od kilkunastu złotych. Takie modele spełniają swoje zadanie dobrze. Jeśli jednak jesteśmy nieco bardziej wymagający, musimy zwrócić swoją uwagę w stronę lotek wolframowych. Ceny takich rzutek zaczynają się od około 90-100 złotych. W zamian jednak zyskujemy węższe lotki przy zachowaniu takiej samej wagi! Dzięki temu dużo łatwiej będzie zmieścić 3 rzutki w jednym sektorze!

Jaki model wybrać? Jaka waga?

Nie ma na to jednej rady. Wybierz takie rzutki, które przede wszystkim będą przeznaczone do tarczy, którą posiadasz/na jakiej będziesz grał. Na rynku jest mnóstwo modeli, więc z pewnością znajdziesz coś w Twoim przedziale cenowym. Jeśli tylko możesz, wybierz rzutki zawierające przynajmniej 80% wolframu. Kieruj się także przeczuciem i kwestiami wizualnymi.

Pozostała więc kwestia wagi pojedynczej rzutki – a tutaj wybór jest na prawdę spory. Niestety, dopóki trochę nie pograsz, nie będziesz wiedział, jak ciężkie mają być Twoje rzutki. Na początek swojej przygody, zdecyduj się na „neutralną” wagę rzutek do darta: przedział 22-23g przez większość zawodników uznawany jest za „przyjazny dla każdego”. Rzutki w sklepie internetowym Darter180.com występują w wielu modelach, rozmiarach i wagach. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jaki kształt i długość?

Podobnie jak w przypadku wagi, kształt czy długość rzutki to kwestia bardzo indywidualna. Gdy nabierzesz doświadczania, sam zauważysz jakimi lotkami gra Ci się najlepiej. Na początku musisz jednak zaufać swojej intuicji – sięgnij po te rzutki, które w Twoich oczach wyglądają na te najlepsze!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij