Podjąłeś decyzję o rozwodzie? Zatem co dalej? Krótki, ale ważny poradnik, o czym należy pamiętać.
Podjęcie decyzji o rozwodzie często jest bardzo trudne i wymaga odwagi. Nawet, jeżeli miłość już dawno się skończyła, to wiele osób tkwi w związku ze względu na dzieci czy też kredyt, nawet gdy są już bardzo nieszczęśliwi. Jednak, gdy już zdecydujesz, że czas najwyższy zakończyć tę relację, to koniecznie musisz pamiętać o kilku sprawach. Jakich? Tego dowiesz się z naszego krótkiego poradnika. Bardzo przydatna jest pomoc adwokata od rozwodów.
Szczera rozmowa to podstawa
O ile zakończenie związku nie następuje z powodu dysfunkcji partnera czy też nałogów, ale jest raczej skutkiem rozbieżnych charakterów, warto pamiętać o szczerej rozmowie. Często mówi się o rozwodzie w zgodzie i za porozumieniem stron, ale niestety wciąż niewiele osób potrafi rozstać się z klasą. Jednak warto pamiętać, że kiedyś łączyło Was uczucie, a więc warto nadal się szanować. Przyda się zwykła, ale szczera rozmowa. Na pewno nie należy zaskakiwać małżonka pozwem, lecz lepiej porozmawiać o decyzji, którą się podjęło. Jeżeli jest choć cień szans, że Wasze małżeństwo da się uratować, to warto podjąć wszelkie działania, a więc przyda się choćby terapia.
Formalności czas zacząć
Bardzo ważne jest spełnienie wszystkich niezbędnych formalności. Na samym początku konieczne jest sporządzenie pozwu, w którym umieści się wszystkie niezbędne informacje, ale też poda przyczynę rozpadu małżeństwa. Bardzo przydatna będzie tutaj pomoc adwokata od rozwodów, dzięki któremu spełni się wszystkie niezbędne wymogi prawne. W piśmie urzędowym konieczne jest zachowanie właściwego języka formalnego. O ile planujesz rozwód za porozumieniem stron, sprawa niejako jest bardzo łatwa, zdecydowanie trudniej, gdy chcesz otrzymać rozwód z orzeczeniem o winie.
Przyda się pomoc mediatora
Pod wpływem stresujących sytuacji Wasze relacje mogą niejako się zaognić. Dlatego też warto zdać się na usługi mediatora rodzinnego. Z jego pomocą będziecie mogli ustalić, co dalej z waszym kredytem, ale także jak będzie wyglądać opieka nad dziećmi. Pomoc profesjonalisty często rozładowuje emocje. Warto nie traktować rozwodu jako wojny, lecz zawsze trzeba pamiętać o zachowaniu szacunku do drugiej osoby, nawet jeżeli między Wami są zatargi czy nie możecie się porozumieć w wielu kwestiach. Często problem pojawia się wtedy, gdy macie wspólny kredyt, wtedy konieczne jest ustalenie sposobu spłaty. Zazwyczaj tę sytuację rozwiązuje się, w taki sposób, że osoba, która podejmuje się spłacenia należności otrzymuje lokal, na który kredyt został zaciągnięty. Jeżeli wartość nieruchomości jest wyższa niż wartość kredytu, to wtedy jeden małżonek powinien spłacić drugiego. Należy także porozumieć się w kwestii alimentów na dzieci, zamiast tę sprawę załatwiać w sądzie, zdecydowanie korzystniejsze jest uzyskanie kompromisu. Choćby dla dobra dzieci żaden rodzic nie powinien utrudniać kontaktu, w końcu dobro Waszych pociech jest najważniejsze.
A gdy chcemy uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie…
Jeżeli na skutek zdrady czy tez nałogów bądź innych powodów jeden małżonek jest winny rozpadowi relacji, ten drugi może starać się o rozwód z orzeczeniem o winie. Wtedy także warto skorzystać z pomocy adwokata od rozwodów, gdyż konieczne jest udowodnienie winy. Obrońca sądowy wskaże, jakie dowody sąd bierze pod uwagę, ale także jak je zdobyć, by miały moc prawną. Ponadto sporządzi pozew oraz będzie Cię reprezentował przed organem sądowniczym. Należy wiedzieć, że jeżeli dojedzie do rozwodu z winy małżonka, możesz dodatkowo starać się alimenty na siebie, jeżeli oczywiście nie masz źródła dochodu, ponadto małżonek pokrywa koszty sądowe. Jeżeli dojdzie do nadużyć wobec dzieci, to koniecznie należy starać się o pozbawienie praw rodzicielskich.
Rozwód nie może być traktowany jako zemsta. A więc nie można mścić się na małżonku poprzez ograniczenie kontaktu z dziećmi. Nawet jeżeli doszło do zdrady, to urazy najlepiej schować „na dno kieszeni”, a do sprawy podejść bez emocji. Należy przede wszystkim kierować się dobrem dzieci. A więc naganne jest zabraniania kontaktów czy też ich ograniczanie, gdyż i tak to dzieci często na rozwodzie rodziców cierpią najbardziej. Zatem, z uwagi na ich dobro, najlepiej rozstać się z klasą i w przyjaźni.