Jak zarządzać pracą całego magazynu w 5 krokach?
Logistyka w magazynie ma kluczowe znaczenie, dlatego zarządzanie musi opierać się na systemach informatycznych, doborze odpowiedniej wykwalifikowanej kadry, sprzętu, dbaniu o ciągłość dostaw i tranzytów, a także przeprowadzaniu regularnych kontroli. Dziś te kwestie omówimy krok po kroku.
Dobór odpowiedniego systemu informatycznego dla magazynów
Systemy informatyczne dla magazynów są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Mogą być oparte na systemie ewidencji ilościowej lub ilościowo-jakościowej. Dotyczy to oczywiście dostaw i wydawania produktów składowanych na magazynie. W przypadku firm dysponujących własnym magazynem ważna jest nie tylko ewidencja towaru, ale również rejestrowanie sprzedaży i zasobów magazynowych. Firma outsourcingowa też może świadczyć takie usługi. Ponadto w wielkim magazynie, który przyjmuje towary nie jednego, a wielu dostawców konieczne jest ich kategoryzowanie i katalogowanie, czyli system, który ułatwia ich rozmieszczenie, a w razie konieczności załadunku zlokalizowanie na magazynie. Niewątpliwie systemy informatyczne dla magazynów usprawniają ich pracę. Mogą również kontrolować zasoby własne związane np. z narzędziami i akcesoriami potrzebnymi do przepakowywania towarów składowanych na paletach. Osoba zarządzająca daną zmianą ma pełen wgląd w pracę poszczególnych działów i na bieżąco może otrzymywać informację o wszelkich opóźnieniach. Ewidencjonowany jest zarówno towar dostarczany na magazyn, jak i wydawany do transportu.
Zadbanie o ciągłe szkolenie personelu
Personel magazynowy musi ciągle się szkolić i trzeba zapewniać elastyczny przepływ pracowników poszczególnych działów jeśli to możliwe. Ciągłe, monotonne wykonywanie tej samej pracy powoduje jej mechaniczne wykonywanie, a wtedy łatwo o pomyłki. Należy dbać, by każdy operator miał aktualne uprawnienia do obsługi wózków widłowych. Magazynier musi również umieć prawidłowo obsługiwać podnośniki nożycowe i sprawdzać ich stan techniczny. Szkolenia personelu, które umożliwiają awans zawodowy są bardzo istotne. Pracownik ma poczucie, że jego praca jest doceniana i może piąć się po szczeblach kariery w branży logistycznej.
Wybór odpowiednich wózków widłowych i podnośników
Dobór odpowiedniego sprzętu na magazynie ma kluczowe znaczenie. Magazyny wielopowierzchniowe wysokiego składowania mogą wymagać zastosowania podnośników teleskopowych jak w Bozer.pl. Ale to nie wszystkie sprzęty, którymi powinien dysponować magazyn. Konkurencja w tej branży jest duża, czego przykładem jest Warszawa. Podnośniki nie muszą być kupowane, gdyż firma może zdecydować się na ich wynajem z możliwością serwisowania w razie awarii czy wymiany sprzęty w ramach możliwości firmy zajmującej się sprzedażą i wynajmem. Można wypożyczyć każdy rodzaj podnośnika. W magazynach na pewno sprawdzą się jeszcze elektryczne podnośniki nożycowe, które sprawdzą się do transportu palet. Oczywiście w tej kwestii stale wykorzystywane są także wózki widłowe, które są niesamowicie zwrotne i można nimi dotrzeć w niemal wszystkie zakamarki magazynu. Dobór wysięgu, prędkości podnoszenia, a przede wszystkim udźwigu ma znaczenie i trzeba zwrócić uwagę na specyfikę składowanych produktów, a także to czy mamy do czynienia z niskim, średnim czy wysokim składowaniem.
Pilnowanie terminowości odbiorów i wysyłek towarów
Sprawne zarządzanie magazynem to także zwracanie uwagę na terminowość odbiorów i wysyłek. Wszystko powinno być sprawnie obsługiwane, a kierowcy jak najkrócej powinni czekać z listami przewozowymi na załadunek czy rozładunek. Klienci oczekują dostaw na czas, dlatego magazyn musi dbać o to przez całą dobę. Jest to szczególnie istotne w przypadku magazynów hurtowni, które współpracują w ramach dropshippingu ze sklepami internetowymi. Ponieważ pobierają niemałą prowizję od sprzedaży, muszą dbać o najwyższą jakość dostaw, a więc jak najszybsze i rzetelne przygotowanie zamówionego towaru do transportu. Jednak ta kwestia dotyczy wszystkich magazynów.
Inwentaryzacja kluczem do sprawnego funkcjonowania
Wszystkie działy w magazynie muszą ściśle ze sobą współpracować. Osoba zarządzająca musi mieć stały dostęp do informacji o rezerwach magazynowych, a także ilości wolnego miejsca do składowania. Tutaj oczywiście sprawdzają się systemy informatyczne i terminale mobilne wyposażone w czytniki kodów kreskowych. Takie urządzenia ułatwiają przeprowadzenie sprawnej inwentaryzacji. Ciągłość pracy musi być jak najszybciej przywrócona, dlatego proces liczenia towaru i sprawdzania dat ważności nie może się przeciągać.
Zarządzanie magazynem to wiele złożonych kwestii, a my przedstawiliśmy te najważniejsze. Na pewno kluczowe są wdrożenia systemów dla magazynów takich jak WMS.