Jak uczyć dziecko obowiązków poprzez zabawę? Oto nasze rady!
Każdy rodzic powinien uczyć dziecko odpowiedzialności, ale nie każdy to robi, w końcu w życiu codziennym możemy zauważyć tego wiele przykładów. Swoją drogą jak można aktualnie zauważyć bezstresowe wychowanie raczej nie przyniosło udanych plonów, osoby bezstresowo wychowane nazbyt często mają postawę roszczeniową. Dlatego zachęcamy i apelujemy, aby uczyć dziecko odpowiedzialności, ale i obowiązków, a można to robić poprzez zabawę.
Wspólne pieczenie – to może się udać!
Obowiązków można uczyć się na wiele sposób i ważne, aby dzieci już od najmłodszych lat takowe posiadały. Oczywiście nie muszą być to duże obowiązki, ale chociaż drobnostki, jak odłożenie zabawek na miejsce. Ale uczyć obowiązków można także podczas pieczenia. Wiele dzieci chce pomagać rodzicom także podczas pieczenia ciast czy ciastek, a większość opiekunów jest wtedy raczej sceptyczna, bo wie, że zakończy się to dużym bałaganem. Ale to błąd! Owszem bałagan będzie, lecz także świetna zabawa i pomocnik do sprzątania. Otóż dziecko może wbijać jajka, dodawać mąkę czy cukier, a potem wspólnie będziecie wykrawać ciastka. Jeżeli chcecie, aby miały one ciekawe i fajne wzorki to przyda się wam maszynka do ciastek. Po zabawie czas na sprzątanie, czyli dziecko musi wiedzieć, że czas najwyższy posprzątać i także tutaj powinno Wam pomagać. Nawet jeżeli na samym początku niespecjalnie będzie mu to wychodzić to się nauczy.
Nie! Bo nabałaganisz!
Wiele dzieci wykazuje dużą inicjatywę i chce samodzielnie piec. Oczywiście, gdy osiągną odpowiedni wiek, to można im pozwolić, a wcześniej należy im pomagać, choćby podczas włączania piekarnika. Ale jeżeli będą chciały zrobić ciastka, to nie będziecie musieli się obawiać o bezpieczeństwo, wszak wystarczy tylko zakupić maszynkę, tym bardziej, że maszynki do ciasteczek nie są drogie. Ale przejdźmy to meritum, otóż rodzice zabraniają dzieciom piec i przez to je zniechęcają. Któż z nas nie słyszał słów: Nie! Bo nabałaganisz. Zdecydowanie lepiej powiedzieć: Oczywiście możesz upiec ciastka czy ciasto. Tylko pamiętaj, aby posprzątać. Takie słowa uczą dziecko odpowiedzialności, czyli po zrobieniu ciastek będzie czas na sprzątanie. Tutaj rodzice nie mogą ustępować, czyli sprzątać za dziecko. Należy jednak docenić ich chęci, a wręcz pochwalić za inicjatywę.
Robienie wspólnego placu zabaw
Warto razem z dzieckiem się bawić. Możecie choćby napisać wspólną książkę czy wykonać plac zabaw z kartonu. Ważne, aby takie zabawy nie trwały godzinę, lecz projekty wymagały zaangażowania przez dłuższy czas. Zatem codziennie przez godzinę możecie wykonywać jakiś ciekawy projekt, a jeżeli dziecko zacznie się zniechęcać, to należy je poinformować, że nie powinno się rezygnować, wszak nawet jeżeli są niepowodzenia czy się zwyczajnie nie chce, to warto się starać i próbować. Dziecko musi też wiedzieć, że Wy za niego nie wykonacie całej pracy i jeżeli chce się bawić na kartonowym placu zabaw, to musi pomagać.
Trochę na poważnie: dziecko ma mieć obowiązki, więc go nie wyręczaj
Dziecko powinno dbać o swój pokój, gdy ma już 7 lat i zaczyna chodzić do szkoły bez problemu powinno ścielić łóżko, ale także umieć powycierać naczynia czy włożyć je do zmywarki. Są to proste czynności. Pamiętajcie, że nawet jeżeli Waszym pociechom sprzątanie nie wychodzi zbyt dobrze, a wręcz robią to fatalnie, to każdy wiek ma swoje prawa i po pewnym czasie się nauczą. W innym wypadku musicie liczyć się z tym, że wychowacie leni, którzy zawsze będą się Wami wysługiwać. Jeżeli prosicie dziecko o posprzątanie pokoju, to ten obowiązek ma zostać wykonany, a jeżeli nie, to dziecko powinno otrzymać słowa krytyki bądź też karę. Musi wiedzieć, że nieodpowiednie zachowanie wiąże się z konsekwencjami. Choć dla rodziców karanie dzieci czasem jest trudne, to jednak w niektórych sytuacjach jest konieczne. Pamiętajcie jednak, że kary nie mogą być długoterminowe, bo i tak się prędzej czy później złamiecie.
Pamiętajcie jeszcze, że nie należy wykonywać zadań domowych za dziecko, nawet na plastykę. Niestety wielu rodziców dla świętego spokoju to robi, szczególnie gdy dziecko o zadaniu zapomniało czy mu się nie chciało go zrobić. Tutaj lepiej nauczyć swoje potomstwo, że nieodpowiedzialność wiąże się z konsekwencjami.