Jak przeprowadzić remont zabytkowej kamienicy w centrum miasta?
Kiedy zarządca czy właściciel kamienicy uzyska zgodę konserwatora zabytków może przystąpić do przeprowadzenia remontu. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat formalności, tego na co można sobie pozwolić, a także najlepszych sposobów na wykończenie zabytkowego budynku.
Zgoda na remont zabytkowej kamienicy – co należy wiedzieć?
Aby uzyskać zgodę na remont zabytkowej kamienicy trzeba wystąpić o zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Właściwy wniosek możesz złożyć w urzędzie, któremu podlega ten budynek. Musisz jednak dołączyć do niego szereg dokumentów. Przede wszystkim ważny jest projekt budowlany, aby mógł zostać określony wpływ robót na zabytek. Można dołączyć także program robót budowlanych, który musi zawierać imię i nazwisko autora, informacje niezbędne do oceny wpływu robót budowlanych na zabytek, to znaczy opis stanu zachowania zabytku, wskazanie przewidzianych rozwiązań w formie opisowej i rysunkowej, a także wskazanie przewidzianych metod, materiałów oraz technik.
Remont zabytkowego dachu – na co należy zwrócić uwagę?
Kiedy remontowany ma być dach zabytkowej kamienicy konieczne jest zweryfikowanie czy w planach zagospodarowania przestrzennych nie ma zapisów dotyczących wyglądu urbanistycznego zabytkowego rejonu, to znaczy kształtu dachu czy jego koloru. Te kwestie oczywiście muszą zostać uwzględnione w projekcie. Zatem może się okazać, że konieczne jest zastosowanie określonego materiału, np. dachówek ceramicznych. Przed przystąpieniem do prac konieczne jest zweryfikowanie stanu technicznego więźby dachowej. Może się okazać, że konieczna będzie jej wymiana, a w takiej sytuacji prace mogą być wykonywane zgodnie ze sztuką budowlaną stosowaną w okresie powstania budynku. Trzeba również spróbować zachować jak najwięcej oryginalnej więźby dachowej. Ważna jest także właściwa termoizolacja dachu. Wszystkie materiały muszą być zatwierdzone przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, co oznacza, że materiały dekarskie muszą gwarantować, że styl, a także wygląd z danej epoki zostanie zachowany.
Jakie rusztowania należy wybierać przy remoncie zabytkowych kamienic?
Oczywiście stabilność i jakość wykonania rusztowania jest niezbędna by prace mogły odbywać się w bezpieczny sposób. Przede wszystkim nie może być ono postawione bezpośrednio na elewacji, aby nie doszło do ukruszenia się materiałów czy elementów zdobniczych. Najlepiej jeśli stosowane są rusztowania modułowe, które można dopasować także do nietypowego kształtu budynku. Jednak sprawdzą się także standardowe modele elewacyjne. Ważne jest by dla bezpieczeństwa pracowników, jak również przechodniów rusztowanie zabezpieczyć specjalną siatką.
Tynki renowacyjne lub boniowanie – często wybierane do prac remontowych przy kamienicach
Istotne znaczenie ma odpowiedni dobór materiałów remontowych i w przypadku ścian bardzo często wybierane są tynki renowacyjne. To specjalne mieszanki przeznaczone właśnie dla budynków wiekowych i zabytkowych. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują. Otóż mają bardzo dużą odporność na działanie soli mineralnych i są odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne. Co bardzo istotne nie są one też przeszkodą przy samych pracach remontowych, ponieważ tynki renowacyjne można kłaść nawet na wilgotne mury. Co ważne tworzą powierzchnię gotową do malowania. Oczywiście również kolor elewacji kamienicy musi być skonsultowany z konserwatorem zabytków. Powinien też pasować do innych zabudowań wokół. W niektórych miastach stosuje się taki sam kolor w całej zabudowie. Istotne znaczenie ma by właściwości farby podobnie jak tynk zapobiegały pojawianiu się wykwitów. Jeśli budynek był boniowany, to również ten element może zostać poddany renowacji. Oczywiście trzeba pamiętać, że kiedyś bonie wykonywane były w kamieniu obecnie w budynkach zabytkowych wykonuje się boniowanie metodą żłobienia w świeżej warstwie zaprawy tynkarskiej. Z kolei gzymsy mogą zostać odrestaurowane przy użyciu tynków ciągnionych i szybkowiążącej zaprawy sztukatorskiej. Bardziej skomplikowane formy dekoracyjne odlewa się przy użyciu gipsu sztukatorskiego.
Remont zabytkowej kamienicy wymaga dużego doświadczenia ekipy remontowo-budowlanej. Niezbędna jest również współpraca z konserwatorem zabytków.