Dlaczego warto w domu jednorodzinnym postawić na wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną?
Współczesne budownictwo idzie w stronę energooszczędności i pasywności, zatem budynki muszą być odpowiednio izolowane, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Z izolacją wiąże się konieczność zastosowania skutecznego systemu wentylacji, aby w domu mogła następować skuteczna wymiana powietrza. Dziś zajmiemy się kwestią wentylacji mechanicznej, zwanej też nawiewno-wywiewną i przedstawimy naszym zdaniem najważniejsze argumenty za jej stosowaniem w domu jednorodzinnym.
Wentylacja grawitacyjna – najprostsza, ale czy skuteczna?
W miejscach, gdzie w ciągu roku nie można narzekać na bezwietrzną pogodę wentylacja grawitacyjna może dobrze się sprawdzić. Nie ma bowiem dla niej nic gorszego niż stojące, ciepłe powietrze. Wtedy standardowe wietrzenie nic nie daje. Nie bez przyczyny mówi się, że wentylacja grawitacyjna jest skuteczna jedynie od wiosny do jesieni i to też nie zawsze. Z tradycyjnym wietrzeniem wiąże się jeszcze fakt dostawania się wraz z powietrzem do domu różnych zanieczyszczeń, a także insektów. Oczywiście pewnym rozwiązaniem są moskitiery, ale one nie powstrzymają zanieczyszczeń. Zatem jakie znaleźć rozwiązanie?
Wentylacja mechaniczna – czy to jedyna skuteczna możliwość usuwania zużytego powietrza?
Jeśli chce się mieć czyste powietrze, to można oczywiście postawić na urządzenia mechaniczne, takie jak oczyszczacze i nawilżacze, które wyposażone są w specjalne filtry. Jest to jednak rozwiązanie jedynie do danego pomieszczenia i nie oczyści nam całego domu z pyłów zawieszonych czy dwutlenku węgla. Na obniżenie jego poziomu wpływ może mieć hodowanie roślin, którym jak wiadomo ten lotny związek chemiczny potrzebny jest do procesu fotosyntezy, w którym to oddają nam życiodajny tlen. Jednak trudno z domu uczynić prawdziwą dżunglę, zatem są to pomysły dobre, jednak nie rozwiązujące problemu całkowicie.
Wentylacja mechaniczna z wymiennikiem obrotowym – oczyszczanie i nawilżanie powietrza
Jest taki rodzaj wentylacji mechanicznej, który pozwala równocześnie na wymianę powietrza i jego nawilżanie. Mowa tu o centrali wentylacyjnej z wymiennikiem obrotowym. Dzięki niej można zapewnić optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniach, co nie jest możliwe w przypadku wentylacji grawitacyjnej, nie tylko latem, ale również zimą, kiedy często powietrze jest suche, co powoduje różne dolegliwości układu oddechowego, skórne, czy nawet bóle głowy. Oczywiście najbardziej za złe samopoczucie odpowiedzialne są zanieczyszczenia, ale wentylacja mechaniczna może zapewnić nie tylko odzysk ciepła, ale również czyste powietrze, a to wszystko dzięki filtrom.
Optymalna praca wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zimą i latem
Aby wentylacja mechaniczna zapewniała skuteczny odzysk ciepła zimą, a także schładzanie pomieszczeń latem ważny jest odpowiedni wymiennik ciepła. Jeśli system ma być najbardziej energooszczędny i ekologiczny, to najlepiej sprawdzi się gruntowy, który stanowi dodatkowy system do rekuperatora. Dzięki swojej konstrukcji powietrze czerpane zewnątrz przepływa specjalnymi rurami pod powierzchnią gleby, gdzie jest wstępnie schładzane lub w sezonie zimowym ogrzewane. Dzięki temu nie potrzeba tak dużo energii do jego ogrzania zimą, a latem można stworzyć bardziej komfortowe warunki, co oczywiście nie jest równoznaczne z klimatyzacją, ale może ją wspomagać. Do efektywnego działania GWC potrzebny jest również by-pass, który otwiera i zamyka obieg powietrza, które może ominąć ogrzewanie w rekuperatorze. Zatem przy odpowiednio dobranych jednostkach wentylacja mechaniczna może pracować optymalnie w każdych warunkach.
Filtry mają znaczenie
Stosując wentylację grawitacyjną i nie używając oczyszczaczy powietrza wpuszcza się do domu powietrze wraz ze związakmi, które się w nim znajdują, a więc również wirusy, bakterie, grzyby, alergeny, a także pyły zawieszone. Na szczęście w przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można stosować odpowiednią filtrację. Wymienne filtry dają gwarancję zatrzymywania zanieczyszczeń i patogenów. Oczywiście konieczna jest ich regularna wymiana. Z reguły co dwa lub trzy miesiące, ale warto wybierać takie urządzenia, gdzie możliwa jest stała kontrola poziomu zanieczyszczenia filtrów. W końcu chce się, by wentylacja była w 100% efektywna, pod każdym względem.
Z naszego rozważania wyraźnie wynika, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma więcej zalet niż grawitacyjna. Oczywiście przeszkodą są tu koszty instalacyjne. Ważny jest odpowiednio wykonany montaż wszystkich kanałów wentylacyjnych i zastosowanie odpowiednich izolacji, aby system działał sprawnie. W związku z tym, że kanały muszą być poprowadzone do wszystkich pomieszczeń, a w domu nie mogą współistnieć dwie wentylacje, należy system wybrać na etapie projektowania. Oczywiście wykonanie wentylacji w istniejącym budynku jest możliwe, jednak wymaga sporo pracy i pochłania również duże koszty. Dlatego warto pomyśleć o tym zawczasu.