Częstomocz? Nie lekceważ tego stanu! Zapisz się na badanie USG układu moczowego

Zauważasz, że od niedawna co chwilę biegasz do ubikacji? Częste oddawanie moczu wywołuje u Ciebie duży dyskomfort i utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków? Nie warto lekceważyć tego stanu. gdyż może być on objawem różnych, niekiedy groźnych chorób. Zastanawiasz się, co może być przyczyną częstomoczu? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule, w którym omawiamy również diagnostykę częstomoczu.

Czym właściwie jest częstomocz?

Częstomocz to dolegliwość związana ze zwiększeniem częstotliwości oddawania moczu. Nie ma w medycynie jednej definicji, która opisuje ten stan. Jedni diagnozują częstomocz w momencie, gdy konieczność wizyty w toalecie jest częstsza niż 4-8 razy na dobę, z kolei inni za patologię uznają oddawanie moczu co 1-2 godziny lub przymus co najmniej dwukrotnego oddawania moczu w nocy.

Częstomocz jest najczęściej objawem schorzeń w obrębie układu moczowo-płciowego, choć niekiedy może być symptomem rozwijających się chorób ogólnoustrojowych. Do najczęstszych przyczyn częstomoczu zalicza się:

  • nadmierną podaż płynów;
  • infekcje pęcherza i cewki moczowej;
  • rozrost lub zapalenie gruczołu krokowego;
  • zaburzenia czynności pęcherza moczowego;
  • zmiany nowotworowe w obrębie pęcherza moczowego;
  • zaburzenia funkcji nerek;
  • cukrzycę;
  • kamicę nerkową;
  • moczówkę prostą;
  • zespół Cushinga;
  • nadczynność przytarczyc.

Warto wspomnieć, że częstomocz może także towarzyszyć kobietom w ciąży. Nie jest on wtedy jednak stanem patologicznym, a fizjologią. Częste oddawanie moczu spowodowanej jest wtedy uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy.

Diagnostyka przyczyn częstomoczu

Pojawienie się częstomoczu jest najczęściej oznaką rozwijającej się choroby. Nie warto zatem bagatelizować niepokojących objawów. Pierwszym krokiem powinno być udanie się do lekarza internisty, by na podstawie wywiadu medycznego pokierował dalszą diagnostyką.

Pierwszymi i niejako najważniejszymi badaniami wykorzystywanymi w diagnostyce częstomoczu jest badanie ogólne moczu oraz USG układu moczowego. Badania te umożliwiają szybką ocenę stanu, czynności, a także anatomii układu moczowo-płciowego.

USG układu moczowego – na czym polega to badanie?

USG układu moczowego jest jednym z podstawowych badań, które umożliwia dokładną i nieinwazyjną ocenę pęcherza moczowego, nerek, a także gruczołu krokowego. Badanie to wymaga od pacjenta poczynienia niewielkich przygotowań. Powinien się on zgłosić na wizytę z pełnym pęcherzem moczowym, dlatego na 1-2 godziny przed badaniem wskazane jest wypicie co najmniej 1 litra niegazowanej wody. USG układu moczowego najlepiej wykonać na czczo lub co najmniej 6 godzin po spożyciu lekkiego posiłku.

Do badania Pacjent powinien położyć się na leżance i odsłonić skórę brzucha oraz podbrzusza. Specjalista aplikuje na nią specjalny żel sprzęgający, a następnie przykłada głowicę aparatu USG. Poprzez delikatne przemieszczanie i dociskanie głowicy lekarz uwidacznia poszczególne tkanki układu moczowego.

Po zakończonym badaniu Pacjent otrzymuje zdjęcia badanych obszarów wraz z opisem lekarskim. Tuż po wizycie Pacjent może bez przeszkód powrócić do swoich codziennych aktywności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij