Nadużywanie władzy rodzicielskiej przez matkę. Jak ojciec dziecka może walczyć o swoje prawa po rozwodzie

Nadużywanie władzy rodzicielskiej przez matkę. Jak ojciec dziecka może walczyć o swoje prawa po rozwodzie?

Często mówi się, że wiele par nie potrafi rozstać się w zgodzie. Niestety jest to prawda, tym trudniejsza, jeżeli ze związku pochodzą dzieci. Dla rodziców ich dobro powinno być najważniejsze, a czasem nie jest. Szczególnie, gdy dochodzi do nadużyć. W dzisiejszym poradniku poradzimy Wam, co zrobić, gdy matka nadużywa władzy rodzicielskiej. Jakie prawa przysługują ojcu. Już teraz zachęcamy Was do skorzystania z pomocy adwokata.

Trzeba walczyć o dobro dziecka

Każdy związek nieformalny czy małżeństwo powinno rozstawać się w zgodzie. Nawet jeżeli panują między byłymi partnerami napięte stosunki, to w żadnym wypadku nie powinno cierpieć na tym dziecko. Niestety wciąż często się zdarza, że to właśnie matki nadużywają władzy rodzicielskiej choćby poprzez ograniczanie i utrudnianie kontaktów z ojcem. Należy pamiętać, że jeżeli rodzic nie jest pozbawiony władzy i praw rodzicielskich to może kontaktować się z dzieckiem. Wizyty i ich harmonogram można ustalić sądownie, ale także na drodze mediacji. Należy pamiętać, że ograniczenie kontaktów dziecka z ojcem ma destrukcyjny wpływ na jego psychikę, dlatego tym bardziej ojciec powinien podjąć wszelkie prawne środki, aby moc spędzać czas ze swoim potomstwem.

Ojciec ma takie same prawa jak matka

Warto wiedzieć, że ojcowi przysługują takie same prawa jak matce, zatem w równym stopniu może decydować o dobru swojego dziecka. Niestety część kobiet chce ukarać byłego partnera, rzuca mu przysłowiowe kłody pod nogi, tylko po to, aby utrudnić mu życie. Na szczęście ojcowie mogą z tym walczyć, wszak mają nie tylko obowiązki wobec potomstwa, ale prawa i w żadnym przypadku matka nie może ich ograniczać. Należy tutaj zaznaczyć, że rolą ojca nie jest tylko płacenie alimentów, wszak do utrzymania dzieci są zobowiązani oboje rodzice.

Gdzie zgłosić się po pomoc?

Za każdym razem, gdy spotkania zostają zakłócone przez matkę albo do nich nie dochodzi należy wzywać policję. Matka może zostać ukarana mandatem. Ale to nie jedyne środki, które można podjąć. Przede wszystkim warto udać się do adwokata – tutaj link do adwokata w Warszawie. Adwokat napisze pozew do Sądu Rodzinnego. W razie udowodnienia winy w postaci nadużywania władzy rodzicielskiej matka może otrzymać karę finansową, ale również może mieć ograniczone prawa rodzicielskie, a nawet być ich pozbawiona. Wszak dla sądu najważniejsze jest dobro dzieci. Tutaj kluczowe znaczenie ma zebranie dowodów. Mogą to być nagrania, ale również SMS-y. Dla sądu bardzo ważnym dowodem są notatki policyjne, dotyczące matki, która utrudnia kontakt z dzieckiem. Można także powołać biegłego psychologa dziecięcego, który jasno określi, jak destrukcyjny wpływ na psychikę dziecka ma utrudnianie mu kontaktów z ojcem. Ojciec może starać się także o spotkania w obecności kuratora, ale i przejęcie władzy rodzicielskiej.

Pomoc fundacji wskazana

Ojcowie, których prawa są łamane mogą również udać się do fundacji. Można wybrać choćby Centralne Stowarzyszenie Obrony Praw Ojca i Dziecka czy Narodowe Centrum Ojcostwa. Specjaliści służą tam bezpłatną pomocą, zarówno prawną, jak i psychologiczną. Można także skorzystać z grupy wsparcia. Odpowiednio podjęte kroki pomogą odzyskać możliwość spotkań z dzieckiem. Tutaj prawo stoi także po stronie ojców. Wszak coraz więcej spraw o całkowitą opiekę rodzicielską zyskują mężczyźni. Można także złożyć wniosek do sądu o ukaranie matki grzywną bądź wnieść do sądu wniosek o zamieszkanie dziecka przy ojcu. Jeżeli matka dziecka nie otwiera ojcu drzwi w ustalonym terminie widzenia, to oczywiście opiekun może się starać o obarczenie matki kosztami przejazdu.

W wojnie między rodzicami najbardziej cierpią dzieci. Dlatego dobrym wyborem i sposobem na porozumienie się są mediacje. Wiele kobiet powinno pamiętać, że nie mogą odgrywać się na byłych partnerach, nawet gdy z ich winy, choćby zdrady, rozpadł się związek. W końcu dla obojga rodziców to dobro dziecka powinno być najważniejsze. Ojcowie powinni także walczyć o swoje prawa i nie zadowalać się wizytami raz w miesiącu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij