Czym jest Bitcoin? Jak to działa?
Bitcoin jest prężnie rozwijającym się sposobem na dysponowanie własnym kapitałem. Pozwala na wykonywanie anonimowych transakcji, można nabyć go z każdego miejsca na świecie, a ponadto może być traktowany jako pełnoprawny instrument finansowy. W coraz większej ilości miejsc proponuje się płacenie za jego pomocą. Wiele dużych organizacji i korporacji przymierza się do wprowadzenia go na stałe i zatwierdzenie jako nowego środka płatniczego. Czym jednak dokładnie jest Bitcooin i w jaki sposób działa? Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać szczegóły dot. jednego z najnowocześniejszych środków płatniczych na rynku.
Czym jest Bitcoin?
Bitcoin potocznie określany jest nowoczesna formą klasycznego pieniądza, która zapewnia pełną anonimowość, nie narusza naszego poczucia prywatności i działa jako zdecentralizowana kryptowaluta. Do rąk właścicieli dostaje się za pośrednictwem sieci P2P (peer to peer) – w dużym uproszczeniu pozwala to na jej funkcjonowanie bez pośrednika w postaci banku i kontaktu osób fizycznych.
Bitcoin uznawany jest w tym momencie za jedną z największych dostępnych kryptowalut. Jeśli chodzi o aspekt historyczny to BTC istnieje od roku 2008. Do utworzenia pierwszej kryptowaluty twórcy zmotywowani byli przez możliwość ochrony danych osobowych, zmniejszeniem ewentualnych prowizji za transakcję i polepszonym bezpieczeństwem.
Ponieważ Bitcoin został utworzony na łamach technologii Blockchain, nie jest podatny na włamania, informacje o nim nie znajdują w żadnej bazie danych, a same transakcje odbywają się przez szyfrowane adresy o długości 16 znaków. Innymi słowy, Bitcoin to sieć, która zapewnia niezależność do inicjowania, propagowania i weryfikowania transakcji pieniężnych.
Jak działa bitcoin i inne kryptowaluty?
Powstanie Bitcoina stało się możliwe przez wcześniejsze opracowanie technologii Blockchain, przypuszczalnie powstałej w wyniku działalności japońskiej grupy znanej pod nazwą “Satoshi Nakamoto”. W kontekście Bitcoina wspomniana technologia pozwala na wysyłanie żądań dot. transakcji za pomocą sieci P2P, które następnie są odszyfrowywane przez inne komputery w sieci – czyli tzw. węzły. W dalszej kolejności sieć P2P oparta na węzłach potwierdza transakcję i informuje użytkownika o jej statusie przez otwarto-źródłowe algorytmy.
W momencie, gdy dojdzie do weryfikacji, zbierane są informacje o transakcji, które przy pomyślnym przebiegu procesu – przyczyniają się do powstania nowego “bloku danych” we wspomnianym wcześniej łańcuchu bloków (ang. Blockchain). Każdy nowy bloczek dodawany jest do istniejącego wcześniej łańcucha w taki sposób, aby nie mógł zostać przez nikogo zmodyfikowany. Istnieje wiele analogii obrazujących to, w jaki sposób działają kryptowaluty.
Bitcoin i pozostałe kryptowaluty można określić jako nieustannie odświeżaną i weryfikowaną przez miliony komputerów na całym świecie bazę danych, w której przechowywane są publiczne rekordy – łatwe do zweryfikowania i odczytu. Dane pomimo iż są publiczne, są szyfrowane poprzez użycie kluczy kryptograficznych, które uniemożliwiają dostęp dla osób postronnych niebędących jego właścicielami.
bitcoiny to waluta przyszłości