rekuperator vena optima

5 najważniejszych cech, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora

Decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów przy wyborze centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła. Zawsze dąży się do tego, by maksymalnie ograniczyć mostki termiczne, czyli miejsca, którymi mogłoby uciekać ciepło. Dzięki temu koszty ogrzewania budynku znacząco spadają, a do tego przy zastosowaniu rekuperacji można cieszyć się czystym powietrzem w domu, bez konieczności otwierania okien. Poznaj zatem 5 najważniejszych cech, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia zapewniającego efektywną wentylację z odzyskiem ciepła.

Po pierwsze: wydajność rekuperatora ma znaczenie

rekuperator spiralny wymiennik cieplaNajważniejszym parametrem w przypadku doboru rekuperatora jest sprawność odzysku ciepła. Musisz wiedzieć, że wybierając rekuperator trzeba również zwrócić uwagę na wydajność urządzenia. Wpływa na nią spręż, czyli to jakie opory powietrza w instalacji jest w stanie pokonać rekuperator. Należy zatem porównać parametry pracy przy różnym sprężu i na tej podstawie dobrać odpowiednie urządzenie. Najczęściej w domowych instalacjach wentylacyjnych występuje opór pomiędzy 100 a 200 Pa i dla takiej wartości trzeba sprawdzać wydajność. Wartość maksymalna przetłaczania powietrza na godzinę bez uwzględnienia oporów nie jest tu miernikiem. Wracając do odzysku ciepła, zdarza się, że producenci stosują trik marketingowy i podają najwyższą możliwą wartość odzysku ciepła, która nie zawsze jest możliwa do osiągnięcia w warunkach rzeczywistych. Na sprawność odzysku ciepła wpływ ma na przykład różnica w wilgotności powietrza nawiewanego i wywiewanego. Przyjmuje się, że wysokosprawny rekuperator powinien odzyskiwać przynajmniej 75-80% ciepła, a najlepiej jeśli wartości te dochodzą do 90%. Taką sprawność osiągają jedynie rekuperatory spiralne, w przypadku których szczelność wymiennika jest na poziomie niemal 100%, zatem powietrze wywiewane i nawiewane nie mieszają się ze sobą, a jedynie przekazywana jest energia cieplna.

Po drugie: zwróć uwagę na koszty eksploatacyjne

Bardzo istotnym czynnikiem przy doborze rekuperatora są koszty eksploatacyjne. Warto zatem zwrócić uwagę na samym początku na klasę energetyczną urządzenia. Najlepiej, jeśli jest to A+. Ponadto bardzo często producenci podają zużycie prądu tylko na podstawie pracy wentylatorów, „zapominając” o kosztach eksploatacji nagrzewnicy wstępnej. Oczywiście prąd to nie jedyny koszt. Dochodzi do tego jeszcze wymiana filtrów w rekuperatorze, co w zależności od ich stopnia filtracji, dla zachowania efektywności wentylacji może być konieczne częściej niż co 3 miesiące. Trzeba wiedzieć, że zapchany filtr zmniejsza efektywność pracy wentylacji mechanicznej. Koszty użytkowania takiego systemu można obniżyć wybierając rekuperator, który nie wymaga stosowania nagrzewnicy wstępnej, a więc model spiralny.

Po trzecie: jakie filtry powietrza stosowane są w rekuperatorze

Istotne znaczenie ma również to, czy w danym modelu centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła możliwe jest zastosowanie filtrów antysmogowych najwyższej klasy. W sytuacji, kiedy mamy coraz większe zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi PM 10 i PM2.5 jest to bardzo istotne. Efektywne oczyszczanie powietrza w przypadku występowania wysokiego ich stężenia zapewnia jedynie filtracja na poziomie nie niższym niż F7. System montażu filtrów powinien także zapewniać całkowitą szczelność systemu rekuperacji. Jeśli występują nieszczelności zanieczyszczenia dostają się do rekuperatora, co może spowodować nie tylko nieefektywne działanie, ale również awarię.

Po czwarte: gabaryty urządzenia i dopasowanie do potrzeb mają znaczenie

rekuperator zamontowany na poddaszuNie wszędzie można zastosować standardowe gabaryty rekuperatora, dlatego trzeba sprawdzić czy producent gwarantuje elastyczność w tym zakresie i dopasowanie urządzenia do potrzeb inwestora. Rekuperatory są bowiem montowane w różnych miejscach zarówno w kotłowni, piwnicy, jak i na poddaszu, przeważnie w niereprezentacyjnych i nieużytkowanych na co dzień miejscach, gdzie hałas pracy nie wpływa na życie domowników, a ponadto gdzie panuje temperatura nie niższa niż 0 stopni nawet zimą. Jeśli istotne znaczenie ma odzysk także wilgoci należy sprawdzić czy dany model daje możliwość podłączenia nawilżacza kanałowego. W domach z systemem smart ważna jest także współpraca rekuperatora z urządzeniami mobilnymi i w przypadku inteligentnych domów także na to trzeba zwrócić uwagę przy wyborze. Jeśli decydujesz się na urządzenie z by-passem, powinieneś sprawdzić czy działa on automatycznie. Warto również zweryfikować czy obecny jest system antyzamrożeniowy.

Po piąte: centrala od renomowanego producenta

W związku z koniecznością dopasowania gabarytów rekuperatora i parametrów pracy do indywidualnych potrzeb warto korzystać z usług rodzimych producentów z własną linią produkcyjną, którzy są w stanie przygotować urządzenie „na miarę”. Wybór „uniwersalnego” modelu może wiązać się z mniejszą efektywnością pracy w systemie wentylacji.

Jest wiele aspektów na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora. My zwróciliśmy uwagę na te najważniejsze z punktu widzenia współczesnego użytkownika, a także aktualnych warunków środowiskowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij